Інклюзивні простори: меблі, що роблять ваше життя комфортним

Інклюзивні простори: меблі, що роблять ваше життя комфортним

Актуальність створення інклюзивного дизайну оселі та меблів

Інклюзивність являє собою підхід, за якого простір проєктується та функціонує так, щоб бути доступним і комфортним для всіх, незалежно від віку або фізичних особливостей.
В Україні станом на минулий рік було 3 млн. людей з інвалідністю. І кожна з них потребує комфортних умов вдома, на вулиці, на роботі. Потреба в інклюзивності зросла в нашій країні також через російську агресію, що призвела до чисельних травм цивільного населення та оборонців країни.
Проте тут мова не лише про людей з інвалідністю, але й людей в похилому віці, дітей, вагітних, людей, що отримали травми або проходять період реабілітації після оперативного лікування. Інклюзивні інтер'єри мають бути комфортними і безпечними для проживання всіх членів родини, а меблі допомагати, а не заважати виконувати щоденні побутові справи. 

Рішення для дизайну інтер'єру

В Америці є окремий тренд на планування помешкань для людей з обмеженими можливостями, похилого віку. Такі оселі привертають все більше уваги потенційних замовників, які бажають створити собі комфортні умови за будь-яких життєвих обставин, наприклад, при тимчасовій втраті мобільності.
Хтось проєктує будинок з розрахунку на те, що зустріне там свою старість і одразу враховує цей момент, а хтось, бо має в родині людину, що потребує постійної особливої опіки і у нас були такі клієнти.
У нас лише зароджується цей напрямок в дизайні приватних, комерційних приміщень, також державні органи починають працювати над таким благоустроєм населених пунктів.

Приклади інклюзивних рішень в дизайні оселі

  • Широкі дверні отвори та відсутність порогів: забезпечують легкий доступ для людей на кріслі колісному та інших мобільних засобах.
  • Антиковзаюче покриття для підлоги: зменшує ризик падінь та робить пересування безпечним для всіх, особливо для людей похилого віку та людей з порушеннями опорно-рухового апарату.
  • Добре освітлення: забезпечує достатню видимість для всіх, особливо для людей з вадами зору.
  • Поручні: допомагають людям з обмеженими фізичними можливостями пересуватися та користуватися сантехнікою.
  • Достатня ширина проходів: мають бути достатньо широкими, щоб людина могла вільно пересуватися коридором та між меблями. Рекомендована ширина – не менше 90 см.
  • Технології: системи розумного дому, голосове управління, додатки для людей з інвалідністю можуть допомогти в повсякденному житті.
  • Розташування меблів: краще їх розташувати вздовж стін, залишаючи вільний прохід. Для людини на кріслі колісному потрібно майже 1,5 метра, щоб розвернутися на місці. 

Що меблева компанія може запропонувати для облаштування таких просторів?

Меблі - важлива частина дизайну оселі, адже людина найбільше взаємодіє з ним для відпочинку, роботи, приготування страв, зберігання речей. Компанія Meblens займається повним та частковим меблюванням житла та комерційних приміщень. В нашому портфоліо вже є приклади реалізацій інклюзивних просторів. Ось кілька ідей, які можемо запропонувати:

  • Більшу кількість шухляд: оскільки фізично важко нахилитися до тумби з відкривними дверцятами та шукати там потрібний предмет.
  • Кухня з островом:  може бути за умови, якщо приміщення досить велике. Але при цьому не варта розміщувати на острові мийку, варильну. Людині може бути важко переставляти важкі предмети зі столу на стіл, та ще обертатися при цьому. Набагато легше пересувати все ковзаючими рухами вздовж однієї площини.
  • Висота робочої поверхні: якщо людина на кріслі колісному буде готувати, то стандартні висоти стільниці для неї зависокі, тому можна передбачити дворівневу частину стільниці (вищу та нижчу). Для людини в сидячому положенні оптимальна висота від 70 до 85 см. Для робочого та обіднього столу можна використати рішення зі зміною висоти. Це зручно, коли в родині є люди різного зросту або коли хочеться працювати не лише сидяче, але й стоячи.
  • Простір без нижніх тумб: якщо це не тимчасове обмеження людини, а організація простору для постійного користування, то гарною ідеєю буде залишити частину кухні без нижніх секцій, щоб можна було під індукцію, мийку частково заїхати кріслом колісним. Або ж зробити стандартне планування з нижньою секцією, але висувною додатковою поверхнею. 
  • Кухонна техніка: посудомийну машину можна підняти трохи вище, щоб не нахилятися аж до низу. Керування витяжкою може бути пультом. А індукційна поверхня нівелює ризики контакту з відкритим полум’ям. Подрібнювач харчових відходів також може стати в нагоді: можна чистити продукти прямо в мийку та зливати подрібнену суміш в каналізацію. Мінімум рухів до смітника, його потрібно рідше виносити, менше неприємних запахів в оселі. при цьому він займає багато місця під мийкою і потрібно передбачити комфортне користування мийкою.
  • Верхні тумби кухні: якщо робити всі верхні тумби на стандартній висоті висоті (близько 150 см), то це не зручно, у даному випадку можна не витримувати одну лінію фартуха і в якійсь секції опустити тумбу нижче. Або ж додати кілька невисоких пеналів з шухлядами, по типу Space Tower. Функціональна висота для людини на кріслі до 1,5 метри.
  • Матеріали: радимо все ж обирати більш практичні матеріали: прості в догляді та більш ударостійкі. Людині може бути складно часто мити свої меблі від відбитків пальців. Фасади з міцних матеріалів, кути важче пошкодити візком чи милицями. Люди у віці можуть мати проблеми загалом з координацією рухів, тому можуть впустити посуд, ніж, продукти тощо. Краще бути впевненим, що стільниця витримає і меблі збережуть свій вигляд на довго.
Надійна шухляда-сходинка фіксується при використанні та допомагає досягнути вищих полиць, без ризиків ставання на табурет чи драбину

Надійна шухляда-сходинка фіксується при використанні та допомагає досягнути вищих полиць, без ризиків ставання на табурет чи драбину

Чи можливо зробити існуючу квартиру чи будинок інклюзивним?

Якщо мова про маленькі «хрущовки» з кухнею 7 м2, вузькими коридорами, то це не просте завдання. Ідеально буде почати з купівлі/будови житла придатного для такої людини і готувати окремий проєкт. Є дизайнери і в Україні, які мають подібний досвід. Адже все починається ще з планування освітлення (на якій висоті вимикачі), матеріалів для підлоги стін, відсутність порогів та широкі дверні проєми, пандуси та можливість потрапити на балкон/лоджію). Такими рішеннями треба займатися на самому початку. Звісно, адаптувати та покращити можна будь-яке житло. І так робить, певно, більшість. Замінити меблі, додати поручні і т.д. Але якщо ми говоримо про максимально комфортні умови, то це або повний ремонт, або ж придбання нового житла. 

Такий ремонт дорожчий?

Не має принципової різниці між ремонтом для інклюзивного простору чи ні. Як і в звичайному ремонті тут впливає багато факторів: матеріали, складність дизайнерських рішенні, технологічність, площа. Якщо є бажання і можливості, то можна працювати з різним бюджетом. Тут краще вас зорієнтують ремонтно-будівельні компанії та дизайнери просторів. У свою чергу ми також пропонуємо рішення, враховуючи бюджет замовника. Але варто пам’ятати, що скоріш за все такі люди потребують меблів під замовлення і стандартні фабричні моделі їм не підійдуть. 

Компанія Meblens знайде рішення для кожної індивідуальної ситуації. Ми розуміємо, що такого житла буде в Україні все більше і готові працювати для комфорту кожного замовника з України чи закордоном.